Bireyselciliğe Tarihsel Bakış - Zeynep Özlem Üskül - Ana Fikri   Konuyu açan: tasfirin77   İlk Mesaj: 02-12-2011 (22:40)   Son Mesaj: 02-12-2011 (22:40)    Cevap: 0    Gösterim: 627  

02-12-2011

Bireyselciliğe Tarihsel Bakış - Zeynep Özlem Üskül - Ana Fikri

Yayınevi: Büke Yayınları
    Basım Tarihi: Nisan 2003
    Kitap Türü: Diğer / Edebiyat

Zeynep Üskül ün "Bireyselciliğe Tarihsel Bakış" adlı çalışması bana da çok şeyler öğretti. Yaşlanmamız nedeniyle son Hukuk Felsefesi akımlarına yeterince bakamamış, klasiklerde kalmıştık. Klasiklerin üzerine yeni tuğlalar ören Rawls lar, Dworkin ler, Nozick ler, Libertaryenler, Komünotaryenler, Anglo-Sakson düşünürlerine girememiştim. Bu çalışmayla öğrenmeye başladım onları.Farkına vardım ki, bu düşünürlerle Anglo-sakson düşüncesi, Kara Avrupa sı, Fransız felsefesiyle bir sentez sürecine girmiş. Birey bir değer olarak korunmuş ve John Locke un mutlak hakları, J.J. Rousseau nun genel irade kavramıyla bağdaştırılmaya çalışılmış. Böylelikle bireycilik-toplumculuk çatışkısı barışçıl bir zemine oturtulmuş.XXI. yüzyılın hukuk ve devlet felsefesi belki bu sentezde kökenini bulacaktır. Nitekim bu sentezin nasıl olmasının gerektiğinin analizi çağımızın insanlarını meşgul eden bir soru olmaktadır. Tüm bunların yanıtı, Zeynep Üskül ün kitabını okuyarak arayabilir ve bulabilirsiniz.- Prof. Dr. Niyazi Öktem / 19 Mart 2003

Bireyselciliğe Tarihsel Bakış - Zeynep Özlem Üskül - Ana Fikri Yorumları