Bay Ahlak ın Çöküşü - Tahar Ben Jelloun - Ana Fikri   Konuyu açan: tasfirin77   İlk Mesaj: 12-26-2010 (05:36)   Son Mesaj: 12-26-2010 (05:36)    Cevap: 0    Gösterim: 566  

12-26-2010

Bay Ahlak ın Çöküşü - Tahar Ben Jelloun - Ana Fikri

Yayınevi: İletişim Yayınları
    Basım Tarihi: Ağustos 1995
    Kitap Türü: Diğer / Edebiyat

Yozlaşmış, çürümüş bir dünyada erdemli, babasının telkinlerinin sonucu vicdan sahibi bir adam olarak yaşayan Murat, geliri ailesinin küçük özlemlerini gidermeye bile yetmediği halde ahlâkdışılığa sürüklenmemiş, direnmiştir. Dairedeki mesai arkadaşlarının alaycı davranışları, karısıyla kayınvalidesinin zaman zaman aşağılamaya varan bakışları Murat ı yoldan çıkarmaya yetmemiştir. Günün birinde pes eder. Ve bir zarf alır. Sonra bir ikincisini... Kolay para kazanmanın tadına varır. Tabii, önce bir sevgili bulur. Sonra o güne kadar yanına sokulmadığı o hayatın içine dalar. Acemiliğinden, başına çeşitli felaketler gelir. ondan şüphelenilir. Sorguya çekilir. Klana katılmak bu kadar zor mudur? Uzun süren iç hesaplaşmaları, gündelik hayatın, küçük insanların küçük beklentilerini hep boşa çıkaran zorluklarından kurtulma arzusuyla babasının öğütlerinin çarpışması Murat ı sıkıştırır, zorlar. Kararı pekişir: Klana katılarak bütün bunlardan sıyrılacaktır. Tahar Ben Jelloun, insan ruhunun, aynı musibet tarafından kemirildiği sürece, farklı bir gökyüzü altında da aynı canavara yenik düşeceğinin hikayesini yalın bir dille, basitçe, apaçık anlatıyor. Hikâye Türkiye de... geçmiyor; geçmiyor; ne fark eder?

Diğer "Tahar Ben Jelloun" Kitapları:

1. Son Arkadaş
    2. Efsunlu Aşklar
    3. Işığın O Kör Edici Yokluğu
    4. Duygular Labirenti
    5. Devenin Söylediği
    6. Yoksullar Hanı
    7. Hata Gecesi
    8. Kör Melek

Bay Ahlak ın Çöküşü - Tahar Ben Jelloun - Ana Fikri Yorumları