Cinler insanlari görebilirler mi?

BeKKe ´isimli üyeden Alıntı ↑...

1. Alt 02-15-2009, 19:23 #21
    THEHAFIZ Mesajlar: 135
    BeKKe´isimli üyeden Alıntı
    Fakat sizin ayetleri yorumunuz başka gördüğünüz gibi....neden ,ne kadar müslüman varsa bir ayetten aynı yorum mu desem, meal mi desem yani aynı şeyi anlamıyor?bu nasıl düzelcek?
    Pek tabi herkesin niyeti Allahın mükemmel kelamına muhatab, Ona yakınlaşmak ve kul olmak ise?bir taraf kurandaki ayetleri sıralıyor diğer tarafdan siz orada cinden kasıt can diyorsunuz...başka ayetler hakeza..birebir mana verilsede ayrı fikir,mecaz anlamlardada ayrı fikir...böylemi şimdi kuran ilmi...kurana birşey eklemek mi haşa, ayetleri bazen ya görmüyorsunuz ya okumuyorsunuz ki size açıkça yazmışlar... şu varki Kuranın emrini anlamada veya uygulamada elbette çoook eksiği olan bir ümmetiz.Farklı hüküm verme konusu işte orada biz yokuz.Hala yazılarınızda hani hiç bilmeyen kimse olarak bakıyorum ki,nede bu şekilde yorumlar çakıştı anlıyayaım..yok olmuyor,sizin yazılardan samimiyetle söylüyorumki hafız kardeşim,net bir hakikate varılmıyor...kendimi zorluyorum , çelişki var sizin kendi içinizde...neden bu haldeyiz bilemiyorum? ve eğer haklı iseniz ki bize anlatmanız hiç de zor olmazdı değil mi? bİz kurana inanıyoruz... tam inanıyoruz ve sizlerin verdiği mana bize bir türlü ulaşmıyor ise bu sizin eksikliğiniz olmalı..nitekim kuran bizden çok daha cahil insanların dahi anlayacağı...hatta asırlar öncesinde onu kabul etme olasılıkları az bir döneminde nuzul etmemişmiydi?
    şimdi siz sil baştan cin yok,vitir yok,resule ittiba ulul emre itaat yok gibi söylemlerle hakikatin peşinde iseniz ....çok üzülürüm.Eğer samimi isek bir olmamız gerekiyor..ya siz bize ya biz size haklısın demeliyiz..zira hak olan ayetlerde mealende hükmende ayrılık olmaz...
    selam ile efendim.

Şu bir gerçek ki,
    Karanlıkta el yordamıyla tarifle fil anlaşılamaz,
    Kimi sütün, kimi yelpaze, kimi davul, kimi hortum der ve aynı tarifte birleşilemez,
    Bunun tek çözümü vardır, ya fili karanlıktan çıkarmak ya da içeriye bir lamba götürmek..
    Dünya da 4 milyar insanın tamamında nasıl ki SU-TOPRAK, GÜNEŞ-AĞAÇ-KUŞ aynı algı ile anlaşılıyor..
    Kur'an algısında da aynıleşmek için öncelikle Kur'anın ne için indirildiği konusumda hemfikir olmalıyız.
    Biri ölüsüne okumak, diğeri fal bakmak, biri cifirine kanıt, başkası makam mevki kazanmak, öbürü duvarda süs eşyası gibi asmak, kütüphanesin de bulunsun, cuma geceleri bir yasin için gerekli...... gibi absürt düşüncelerle yaklaşılırsa..
    Elbette Kur'anıanlama konusunda ayrılıklar yaşanacaktır..
    KUR'AN İNMASAYDİ GAZALİNİN İHYASI DİNİ YAŞAMAK İÇİN YETERDİ diyen bedbahtlardan tutun da.......
    Bilmem hangi eser Kur'anın giysisidir, özüdür, sözüdür, gözüdür, kulağıdır..a varana dek..
    Nice saçma öngörülerle beyni ve fikri bulanmış insanlığın KuR'an gerçeğinde birleşememesi elbette doğaldır..
    Bunu bilen Rabbimiz, Kur'an okumaya oturduğumuzda FESTEİZ BİLLAH dememizi ister..
    Ne demektir bu..
    Kur'anı Allah'ın murat ettiği gibi anlayacağıma..
    Kur'anı anlarken rivayetlere ve dedikodulara boğulmadan, Allah'ın verdiği aklı iyi işleterek, Kur'an ile Kur'anı anlayacağıma..
    Kur'an okumaya otururken tüm beşeri bilgileri bir kenara iterek, SIFIR BİR BEYİN ile anlamaya çalışacağıma..
    Allah'tan başkasının işaret ettiği gibi anlamaktan Allah'a sığınacağıma...
    Söz vererek bu eylemi gerçekleştireceğim...
    Bunu yapın, eğer yanlış anlarsanız o zaman söyleyin sözünüzü..
    Başka kaynaklardan beslendiği halde, Kur'ani bir birikime neden ulaşamadığına şaşırmak..
    Ateşe giripte ISLANMADIĞI İÇİN şaşıran şaşkından..
    Bir farkı kalır mı kişinin..
    Lütfen KUR'ANı ciddiye alınız ki, ciddiye alınasınız..
    Kendini Kur'ana açmayana Kur'anın da kendini açması beklenemez.

2. Alt 02-15-2009, 19:27 #22
    alptraum Mesajlar: 38.107
    Blog Başlıkları: 28
    Ben fazlasiyla bu konulara yorum yazdigimdan ve her konuda ama her konuda konu biryerde mezheplere,imam-i gazalilere gelmesi enteresan düsünceler uyandiriyor. Münazarayi tetiklemiyor aksine dagitiyor ve münaza olmuyor.

Cin konusunda devam etmeyi tavsiye ederim ayrica yazinizdan alintiladigim su kismi gösterebilirmisiniz?

Alıntı:
    Bunu bilen Rabbimiz, Kur'an okumaya oturduğumuzda FESTEİZ BİLLAH dememizi ister..

3. Alt 02-15-2009, 19:43 #23
    THEHAFIZ Mesajlar: 135
    16-NAHL
    (98) Fe iza kara'tel kur'ane festeız billahi mineş şeytanir racım..

Kur'an'ı okuduğun zaman, o kovulup taşlanmış şeytandan Allah'a sığın!

alptraum bunu beğendi.
  4. Alt 02-15-2009, 22:51 #24
    Ziyaretci
    Henna Mesajlar: n/a
    Evet,ben size ,bizi yahut cinlerle ilgili yazılardaki taraf ile sizin anlayışınızı soruyorum.
    Şükür, bu sanal ortamda(muhakemede) yukarıdaki tarif ettiğniz anlayışta değil ve hiç olmamaştır kanaatindeyim.Soruların cevabında başka yerlere gidiyorsunuz... Cahil bir kesimin tutum ve hallerini sormadım.Konuya gelince ;burada Kurana tastamam inanan ve ona denk kitap ve başka bir tabir kullanmayan biz varız....Ayetleri bizlerden farklı açıklama ve yorumlarınıza değinmenizi istirham ediyorum.Evet, neden yine gazalilere gittik ki?...(o ayrı konu) Rabbim,imam-ı gazaliden de razı olsun...
    selam ile...

Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Bu soru sistemi, zararlı botlara karşı güvenlik için uygulamaya sunulmuştur. Bundan dolayı bu kısımı doldurmak zorunludur.